Bezpieczeństwo upraw. Skuteczne środki ochrony roślin

Bezpieczeństwo upraw. Skuteczne środki ochrony roślin

O środkach ochrony roślin w ostatnich latach mówiło się bardzo dużo. Ekolodzy twierdzą, że są one nadużywane i zagrażają środowisku. Prawdą jednak jest to, że bez nich nie dałoby się skutecznie chronić plantacji przed owadami i chorobami. Gdyby nagle zabrakło środków ochrony roślin, bez wątpienia doszłoby do klęski głodu. Aby znaleźć rozwiązanie problemu, opracowano Kodeks Dobrej Praktyki Ochrony Roślin, który opisuje, jak używać tych środków, aby jak najmniej obciążać środowisko.

Lustracja plantacji

Zanim rolnik użyje środków ochrony roślin, ma obowiązek dokonania rzetelnej lustracji swojej plantacji. Dzięki temu jest w stanie określić, jaka choroba, szkodnik lub gatunek chwastu ją atakuje. W razie wątpliwości powinien on poradzić się specjalisty. Do oceny stanu plantacji rolnicy używają żółtych naczyń z wodą, do której wpadają owady lub też żółtych tablic powleczony klejem, popularne są też pułapki feromonowe i testy kopertowe (np. na fuzariozę kłosów). Właściciel plantacji nie powinien też używać środków ochrony roślin „na zapas”. Kodeks zaleca zapoznanie się z wartościami progów ekonomicznej szkodliwości i zastosowanie środków dopiero wtedy, gdy próg zostaje przekroczony.

Metody zwalczania szkodników i chorób

Przepisy prawa unijnego nakładają też na rolników obowiązek stosowania mniej inwazyjnych metod ochrony roślin, jeśli jest to możliwe. Jest to np. metoda biologiczna, polegająca na wykorzystaniu naturalnych wrogów danego zagrożenia (np. zasiedlenie owadożernych ptaków). To też środki biologiczne chorobotwórcze lub odstraszające dla danego gatunku szkodnika. Ze względu jednak na zmienne warunki pogodowe w Polsce często okazują się nieskuteczne. W celu ochrony roślin stosuje się też metody hodowlane, polegające na siewie odmian roślin, które są odporne na agrofagi. Kolejną metodą jest tworzenie zasiewów mieszanych. Bioróżnorodność sprzyja ograniczaniu występowania chorób i szkodników. Jeśli chodzi o zwalczanie chwastów, dobrze sprawdzają się metody mechaniczne, takie jak bronowanie. Czasami tę metodę wspomaga się działaniem chemicznym. Metody chemiczne, jak już było wspomniane, są najbardziej skuteczne. Aby chemia nie miała negatywnego wpływu na otoczenie, Kodeks zobowiązuje rolników do wyboru odpowiedniego środka, zastosowania odpowiedniej dawki, wykonania zabiegu w zalecanym terminie oraz dopasowania techniki aplikacji.

Komentarze

Bez komentarza w tej chwili!

Zostaw swój komentarz

Recaptcha
niedziela poniedziałek wtorek środa czwartek piątek sobota styczeń luty marzec kwiecień maj czerwiec lipiec sierpień wrzesień październik listopad grudzień

Nowa rejestracja konta

Posiadasz już konto?
Zaloguj się zamiast tego Lub Zresetuj hasło