Co należy wiedzieć o ogrodzeniach elektrycznych?

Co należy wiedzieć o ogrodzeniach elektrycznych?

Pastuchy elektryczne składają się  z takich samych elementów, jednak mogą różnić się budową w zależności od poziomu ochrony. Rodzaj ogrodzenia będzie zależał od tego, do czego ma być ono użytkowane. W tym wpisie znajdziesz wskazówki, o których powinieneś wiedzieć przed postawieniem pastucha.

Z czego się składa pastuch elektryczny? 

Ogrodzenie elektryczne powinno być dopasowane do rodzaju znajdujących się za nim zwierząt. Mniejsze gatunki nie mają takich wymagań jak np. konie. Pastuch musi także być wykonany zgodnie  z obowiązującymi normami i przepisami. O przewodzeniu prądu decyduje elektryzator. Na rynku można wyróżnić elektryzatory:

- sieciowe,
- akumulatorowe,
- akumulatorowo-sieciowe,
- bateryjne,
- solarne.

Elektryzatory sieciowe są stosowane przede wszystkim do długich ogrodzeń. Przewodniki zaczepia się na palikach. Słupki drewniane ustawia się na narożnikach, a słupki  z tworzywa sztucznego wzdłuż linii elektrycznej. Przy łączeniu przewodów montuje się izolatory, które wykonane są  z materiałów nieprzewodzących prądu. Impuls elektryczny pojawia się dopiero w chwili, gdy przewodnik zostanie dotknięty. Przewodniki sprzedawane są w różnych formach – od drutów ze stali ocynkowanej, przez plecionki o długiej żywotności, aż po taśmy do krótkich ogrodzeń.

Jak poprawnie zamontować ogrodzenie? 

W miejscu, gdzie ma powstać pastuch, należy usunąć wszelką roślinność, która mogłaby dotykać przewodników, ponieważ może to skutkować obniżeniem napięcia. Słupki należy wkopać na głębokość około 50 cm. Izolatory powinny znajdować się na równej wysokości. Przewodniki muszą być odpowiednio naciągnięte, dlatego można zastosować napinacze. Ze względu na wzmocnienie konstrukcji niektórzy dodają sprężyny naciągowe. W miejscu, gdzie ma przechodzić brama, umieszcza się izolatory, a przewód prowadzi się pod ziemią. W ten sposób zachowana jest ciągłość. Ogrodzenie elektryczne musi mieć odgromnik, który zabezpieczy elektryzator przed piorunami. Jeśli całość została wykonana poprawnie, można podłączyć elektryzator.

Co jeszcze powinieneś wiedzieć? 

W większości przypadków temperatura nie powoduje zmiany sprawności ogrodzenia. Jeśli jednak jest ono użytkowane w temperaturze niższej niż wtedy, gdy było montowane, może dojść do przerwania linii lub jej rozciągnięcia. Nawet jak usunie się roślinność spod pastucha, to po czasie może znowu wyrosnąć w taki sposób, że się będzie  z nim stykać. Można wtedy po prostu odłączyć niższy przewód. W pobliżu ogrodzenia lepiej nie rozrzucać obornika, ponieważ może on uszkodzić pokrycie antykorozyjne przewodników. Skomplikowane zmiany kierunku przeprowadza się za pomocą różnych rodzajów izolatorów. Im działka jest bardziej nietypowa, tym dokładniej trzeba będzie zaplanować połączenie poszczególnych słupków. To  z kolei może wygenerować większe koszty. Jeśli dojdzie do uszkodzenia linii, najlepiej ją naprawić za pomocą specjalnego łącznika. Tradycyjnie stosuje się węzeł ósemkowy, który jest odpowiednio skuteczny, lecz znacząco zaniża wytrzymałość danego miejsca na zerwanie.

 

Komentarze

Bez komentarza w tej chwili!

Zostaw swój komentarz

Recaptcha
niedziela poniedziałek wtorek środa czwartek piątek sobota styczeń luty marzec kwiecień maj czerwiec lipiec sierpień wrzesień październik listopad grudzień

Nowa rejestracja konta

Posiadasz już konto?
Zaloguj się zamiast tego Lub Zresetuj hasło