Czym jest i jak działa agregat uprawowy?

Czym jest i jak działa agregat uprawowy?

Przemysł rolniczy pełen jest różnego rodzaju urządzeń takich jak traktory, glebogryzarki czy kombajny, które w znacznym stopniu ułatwiają nam pracę na polach. Jedną z ciekawszych maszyn tego typu są niewątpliwie agregaty uprawowe, o których warto dowiedzieć się czegoś więcej. Przedstawiamy najważniejsze informacje na temat tych urządzeń.

Czym jest agregat uprawowy?

Agregat uprawowy to rodzaj uniwersalnej maszyny rolniczej, która łączy w sobie funkcje kilku innych urządzeń takich jak glebogryzarka, brona i kultywator. Głównym zadaniem agregatu uprawowego jest przygotowanie w odpowiedni sposób gleby pod siew, a dzieje się to między innymi dzięki bardzo dokładnemu rozdrobnieniu, a także spulchnieniu wierzchniej warstwy gleby. Oprócz tego agregat uprawowy posiada funkcję usuwania chwastów i rozbijania utwardzonej warstwy gruntu. Urządzenie to jest bardzo przydatne podczas naprawdę przeróżnych prac związanych z rolnictwem i w znacznym stopniu ułatwia oraz przyspiesza wzrastanie wielu typów roślin. Wszystko to dzieje się dzięki braku konieczności korzystania z kilku różnych urządzeń, które mają wpływ na pogorszenie stanu gleby.

Rodzaje i sposób działania agregatów uprawowych

Agregaty uprawowe dzielą się na trzy odrębne rodzaje. Pierwszą kategorią są tak zwane agregaty bierne, które posiadają trzypunktowy układ zawieszenia, przymocowane do ramy zęby rozmieszczone w kilku rzędach oraz wał (gumowy, rurowy, Parkera). Jego praca polega na doprawianiu gleby po orce lub bezorkowej uprawie gleby, która wykonana została drapaczami bądź też przy pomocy maszyn aktywnych. Drugim rodzajem agregatu uprawowego jest agregat uprawowo-siewny, który pozwala nam na równomierne rozsianie ziaren przy jednoczesnej uprawie gleby. Trzeci i ostatni już rodzaj agregatu uprawowego, czyli agregat ścierniskowy służy nam do spulchniania gleby, usuwania chwastów, mieszania nawozów z glebą oraz kruszenia brył ziemi. Zbudowany jest on z kultywatora, wałów rurowych, talerzy i zębów roboczych.

Komentarze

Bez komentarza w tej chwili!

Zostaw swój komentarz

Recaptcha
niedziela poniedziałek wtorek środa czwartek piątek sobota styczeń luty marzec kwiecień maj czerwiec lipiec sierpień wrzesień październik listopad grudzień

Nowa rejestracja konta

Posiadasz już konto?
Zaloguj się zamiast tego Lub Zresetuj hasło