Jak często wymieniać filtry w maszynach rolniczych?

Jak często wymieniać filtry w maszynach rolniczych?

Filtry w maszynach rolniczych pełnią istotną rolę. Przede wszystkim zapewniają ich sprawną i niezawodną pracę, ponieważ oczyszczają układy napędowe lub hydrauliczne oraz chronią przed przenikaniem wszelkich zanieczyszczeń powstających w trakcie prac rolnych. Aby zapewnić, więc długotrwałą pracę maszyn należy systematycznie wymieniać filtry i kontrolować ich zużycie.

Filtry w maszynach rolniczych

Na wyposażeniu każdego gospodarstwa rolniczego są maszyny przeznaczone do wykonywania specjalistycznych prac. Są wśród nich kombajny, ładowarki czy ciągniki, a każda z tych maszyn do prawidłowej pracy wymaga posiadania sprawnych filtrów, które co pewien czas należy wymieniać. Na jakie więc filtry powinien zwrócić każdy rolnik? Otóż w pojazdach spalinowych i układach hydraulicznych najczęściej występują takie filtry jak filtr oleju, filtr powietrza, filtr paliwa, filtr kabiny oraz filtr hydrauliczny. Aby mieć pewność, że maszyna rolnicza będzie działać sprawnie i co ważne, nie zawiedzie w najmniej oczekiwanym momencie, należy wymieniać filtry zgodnie z instrukcją dostarczoną przez producenta. W przypadku wątpliwości warto udać się do mechanika, który oceni stan zużycia filtra i w razie konieczności go wymieni.

Znaczenie filtrów kabinowych i filtrów powietrza

Zadaniem filtrów kabinowych jest oczyszczanie powietrza, jakie pobierane jest do układu klimatyzacji, a następnie przekazywane do wnętrza maszyny rolniczej. Filtr zapobiega wprowadzaniu do wnętrza zanieczyszczeń, które pojawiają się podczas prac jak na przykład pyłków zbóż, kurzu czy zarodników grzybów. W przypadku, kiedy filtr jest wyeksploatowany, osoba kierująca maszyną narażona jest na ekspozycję na wszelkiego rodzaju zanieczyszczenia, które mogą negatywnie wpływać na jego zdrowie. Dlatego, zaleca się po wykonaniu wszystkich prac w polu skontrolować stan filtra i w przypadku dużego zanieczyszczenia wymienić go na nowy. Podobną funkcję pełni filtr powietrza w maszynie rolniczej. Ma on na celu oczyszczenie powietrza, które przedostaje się do silnika. W przypadku, kiedy filtr ten jest niesprawny, może powodować on zwiększone zużycie paliwa oraz spadek mocy silnika.

Komentarze

Bez komentarza w tej chwili!

Zostaw swój komentarz

Recaptcha
niedziela poniedziałek wtorek środa czwartek piątek sobota styczeń luty marzec kwiecień maj czerwiec lipiec sierpień wrzesień październik listopad grudzień

Nowa rejestracja konta

Posiadasz już konto?
Zaloguj się zamiast tego Lub Zresetuj hasło