Jak dobrać filtr oleju do maszyny rolniczej?

Jak dobrać filtr oleju do maszyny rolniczej?

Maszyny rolnicze narażone są na bardzo intensywną eksploatację, często w trudnych warunkach, dlatego trzeba zadbać o ich prawidłowe użytkowanie oraz odpowiednie wyposażenie. Filtry oleju odgrywają bardzo ważną rolę nie tylko dla prawidłowej pracy silnika, ale również zdrowia operatorów maszyn. Jak dobrać odpowiedni filtr oleju?

Na co zwracać uwagę przy wyborze filtra oleju

Filtry oleju do maszyn rolniczych występują w różnych wariantach, wymiarach oraz stopniach filtracji, dlatego też podczas ich wyboru trzeba zwrócić uwagę zarówno na silnik, jak i system filtracji stosowany w danym sprzęcie. Najlepiej posłużyć się numerami seryjnymi oryginalnego filtra, dzięki czemu łatwiej będzie dobrać odpowiednik spełniający wszystkie parametry techniczne zalecane przez producenta. Trzeba też wziąć pod uwagę rodzaj stosowanego oleju, a przede wszystkim jego lepkość. Dostępne na rynku filtry mogą różnić się klasą filtracji i pasować do różnych rodzajów olejów.

Filtr stanowi najważniejszą barierę między olejem i silnikiem a zanieczyszczeniami. Stosując sprawdzone, dobrej jakości filtry, które zostaną prawidłowo dobrane, zapewniamy sobie dłuższą pracę silnika bez kłopotliwych i dość kosztownych awarii. Obecnie na rynku dostępne są różne modele filtrów, w tym m.in. montowane w bloku silnika lub na zewnątrz przy pomocy specjalnej „puszki”. Trzeba zwrócić uwagę na sposób mocowania filtra.

Podczas wyboru zawsze w pierwszej kolejności należy uwzględnić rodzaj filtra i jego zastosowanie, a dopiero w drugiej kolejności parametry zalecane przez producenta i zgodność ze stosowanym olejem.

Właściwie dobrany filtr oleju wpływa na zwiększenie wydajności olejów stosowanych w maszynach rolniczych. Zapewnia skuteczną ochronę wszystkich elementów ruchowych w napędzie maszyny, więc ma bezpośredni wpływ na jej prawidłowe działanie przez możliwie jak najdłuższy czas. Przeciwdziałanie poważnym uszkodzeniom silnika i innych elementów ruchomych, na jakie narażony jest sprzęt z powodu przedostających się do oleju zanieczyszczeń, opiłków metali, pyłów, kurzu czy piasku.

Komentarze

Bez komentarza w tej chwili!

Zostaw swój komentarz

Recaptcha
niedziela poniedziałek wtorek środa czwartek piątek sobota styczeń luty marzec kwiecień maj czerwiec lipiec sierpień wrzesień październik listopad grudzień

Nowa rejestracja konta

Posiadasz już konto?
Zaloguj się zamiast tego Lub Zresetuj hasło