Jak rozpoznać awarię pompy hydraulicznej?

Jak rozpoznać awarię pompy hydraulicznej?

Układ hydrauliczny jest często podstawą działania maszyn rolniczych czy budowlanych. Jeśli jest sprawny, zapewnia im optymalne warunki do pracy. Początki systemów hydraulicznych datuje się na XIX wiek, jednak ich powszechne zastosowanie zaczęło się od czasów II wojny światowej. Natomiast sercem każdego układu hydraulicznego jest pompa hydrauliczna, której głównym zadaniem jest zapewnienie właściwego ciśnienia i przepływu czynnika hydraulicznego.

Pompy hydrauliczne i ich rodzaje

Główne rozróżnienie pomp hydraulicznych wynika przede wszystkim z ich różnej budowy i zasady działania. Pompy zębate są uważane za najmniej awaryjne, z tego też powodu są najbardziej rozpowszechnione. Ich działanie polega na tym, że obieg czynnika hydraulicznego wytwarzany jest przez ruch dwóch zazębiających się kół zębatych. Pompy śrubowe natomiast opierają się na konstrukcji śruby ślimakowej, która poprzez ruch obrotowy wymusza obieg czynnika hydraulicznego. Pompy łopatkowe, jak sama nazwa wskazuje, bazują na ruchu łopatek, dzięki czemu czynnik hydrauliczny przemieszcza się. Najbardziej zaawansowane technologicznie pompy to pompy wielotłoczkowe. Łączą one w sobie konstrukcje i zalety pomp innego rodzaju, a ich działanie, w wielkim skrócie, polega na wymuszeniu ruchu czynnika hydraulicznego poprzez tłoczenie go za pomocą tłoków. Jednak bez względu na rodzaj pompy, jej awaria to zatrzymanie pracy całego układu, często w najmniej oczekiwanym i pożądanym momencie. Okazuje się jednak, że są pewne symptomy, które pozwalają rozpoznać, że z pompą hydrauliczną dzieje się coś niedobrego.

Awaria pompy hydraulicznej - symptomy

Objawy towarzyszące uszkodzonej lub zużytej pompie – bez względu na jej rodzaj - są właściwie podobne. Jeżeli zauważymy, że układ hydrauliczny zaczyna słabnąć, wydłuża się czas podnoszenia narzędzi względem tego, jak było wcześniej i musimy ciągle zwiększać obroty silnika, aby wykonać pracę, która wcześniej tego nie wymagała, to znak, że pora zainteresować się swoją maszyną. Ważnym parametrem, jaki może nam posłużyć do diagnostyki układu hydraulicznego, jest temperatura. Jak informują specjaliści, prawidłowy zakres temperaturowy pracy układu hydraulicznego właściwy, chociażby dla ciągnika czy ładowarki to od 50-60°C. Układ powinien być tak skonstruowany, aby podczas pracy rozpraszać nadmiar ciepła. Jeżeli zatem temperatura jest wyższa albo, co gorsze, utrzymuje się przez długi czas lub stale rośnie, to sygnał, że z układem zaczyna dziać się coś niedobrego. Problemem jest jednak fakt, że nie każda maszyna jest wyposażona we wskaźnik temperatury. W takiej sytuacji trzeba zwracać uwagę na inne, nietypowe zachowania układu i samej pompy. Zachowaniem takim może być bardzo duży hałas dobiegający od pompy hydraulicznej. Innym niepożądanym objawem, wskazującym na potencjalną usterkę pompy, będą bardzo szybkie i duże skoki ciśnienia oraz duże wibracje węży i grzechot dochodzący z silnika czy samej pompy. Naszą czujność powinna wzbudzić też pęknięta obudowa i wyciek z samej pompy lub z miejsca pęknięcia obudowy. W przypadku wystąpienia któregokolwiek z wymienionych wyżej objawów, operator maszyny ma wręcz obowiązek natychmiast przerwać pracę. Sama maszyna powinna trafić do specjalistycznego serwisu, który ma duże doświadczenie w naprawie lub wymianie elementów hydrauliki takich jak pompa. Od jakości tych prac zależy, czy maszyna wróci do dawnej sprawności i wydajności.

Komentarze

Bez komentarza w tej chwili!

Zostaw swój komentarz

Recaptcha
niedziela poniedziałek wtorek środa czwartek piątek sobota styczeń luty marzec kwiecień maj czerwiec lipiec sierpień wrzesień październik listopad grudzień

Nowa rejestracja konta

Posiadasz już konto?
Zaloguj się zamiast tego Lub Zresetuj hasło