Jak wybierać kolektory udojowe?

Jak wybierać kolektory udojowe?

Kolektor udojowy to podstawowy element dojarki, który jest najbardziej narażony na uszkodzenia mechaniczne. Do uszkodzeń tego podzespołu najczęściej dochodzi w wyniku kopnięcia czy zadeptania przez krowę. W tym wpisie podpowiadamy, na co zwracać uwagę wybierając nowy kolektor udojowy?

Wytrzymały i solidny kolektor udojowy

Dojarki, a wraz z nimi kolektory udojowe, wykorzystywane są każdego dnia przez cały rok, dlatego też jedną z najważniejszych cech, na jaką trzeba zwracać uwagę, jest wysoka jakość i wytrzymałość. Ich konstrukcja musi wyróżniać się wysoką odpornością na uszkodzenia mechaniczne, gdyż tylko wtedy będzie gwarantować długą żywotność. Jest to szczególnie ważne w przypadku pracy przy wysokowydajnych krowach, gdzie intensywność użytkowania kolektora jest największa.

Przy wyborze warto zwrócić uwagę na pionową kierownicę zastosowaną w kolektorze, która powinna ograniczać powstawania ewentualnych zawirowań i turbulencji w obszarze odpływu mleka. Zaletą jest też pełna przezroczystość materiału, która pozwala na obserwację strumienia białego surowca i umożliwia identyfikację krwi w materiale. Rozmiar kolektora powinien odpowiadać konkretnemu gospodarstwu, jednak jego waga musi być przy tym możliwie jak najmniejsza.

Wybrany sprzęt powinien zapewniać szybki, bezpieczny i wygodny dla zwierzęcia proces pozyskiwania mleka. Musi też gwarantować łatwość utrzymania czystości i higieny zarówno samego podzespołu, jak i czynności wykonywanych podczas udoju.

Kolektor udojowy — najważniejsze parametry

Jest kilka kluczowych parametrów, na które trzeba zwrócić uwagę podczas wyboru kolektorów udojowych. Ich pojemność powinna być dostosowana do indywidualnych potrzeb hodowli. W tym przypadku wiele zależy od tego, jaką wydajność zapewniają hodowane krowy mleczne. Kolejna kwestia to średnica króćców oraz średnica wylotów mlecznych.

Warto też zwrócić uwagę na materiał, z którego został wykonany kolektor. Najlepiej wybierać produkty wykonane z wysokiej jakości tworzywa sztucznego.

Komentarze

Bez komentarza w tej chwili!

Zostaw swój komentarz

Recaptcha
niedziela poniedziałek wtorek środa czwartek piątek sobota styczeń luty marzec kwiecień maj czerwiec lipiec sierpień wrzesień październik listopad grudzień

Nowa rejestracja konta

Posiadasz już konto?
Zaloguj się zamiast tego Lub Zresetuj hasło