Jak wybrać odpowiedni agregat uprawowo-siewny?

Jak wybrać odpowiedni agregat uprawowo-siewny?

Agregat uprawowo-siewny to maszyna rolnicza, która służy do przygotowywania gleby pod zasiew. Tego rodzaju sprzęt musi być przede wszystkim funkcjonalny i wytrzymały. Powinien zostać też odpowiednio dobrany do m.in. rodzaju gleby czy powierzchni działki. W tym wpisie podpowiadamy, na jakie najważniejsze czynniki trzeba zwrócić uwagę przy wyborze agregatów uprawowo-siewnych.

Co wziąć pod uwagę przy wyborze agregaty uprawowo-siewnego?

Agregat uprawowo-siewny odpowiada za prawidłowe przygotowanie gleby pod dalsze prace związane z siewem, co ma bezpośredni wpływ na jakość późniejszych plonów. Na rynku dostępnych jest kilka rodzajów i modeli omawianych maszyn rolniczych, jednak w każdym przypadku trzeba zwrócić uwagę na dwa istotne czynniki, a mianowicie rodzaj gleby i powierzchnię działki.

Jeśli na terenie gospodarstwa występują gleby ciężkie, trzeba wybrać sprzęt masywny, a jednocześnie uniwersalny. Najlepiej sprawdzi się agregat talerzowy, który skutecznie spulchnia glebę, zapewniając jej optymalną strukturę. Dobrym pomysłem będzie też zakup sprzętu wyposażonego w bronę rotacyjną albo wirnikową.

Na glebach piaszczystych i lekkich lepiej sprawdzi się agregat zębowy. Nie jest on tak uniwersalny jak model talerzowy i gorzej radzi sobie na polach z dużą ilością resztek roślin, jednak bardzo dobrze poradzi sobie podczas uprawy przedsiewnej.

Istotnym czynnikiem jest też powierzchnia uprawianej działki. Od niej zależy szerokość robocza agregatu uprawowo-siewnego. Na dużych działkach optymalną wydajność pracy zapewnią maszyny szersze, np. od 6 do 9 metrów. Na mniejszych działkach wystarczającą szerokością będzie od 3 do 4 metrów.

Jakość agregatów uprawowo-siewnych

Bez względu na to, jaki rodzaj agregatu wybierzesz, w każdym przypadku trzeba zwracać uwagę na jego jakość. Zakup tej maszyny wiąże się ze sporym wydatkiem, dlatego warto zainwestować w sprzęt solidny, wytrzymały i trwały. Tylko wtedy będziesz mieć pewność, że posłuży ci przez wiele długich lat. Oprócz tego warto zwrócić uwagę na dostępność i ceny części do agregatów uprawowych, których z pewnością wcześniej czy później będziesz potrzebować.

Polecamy wybór maszyn od sprawdzonych i renomowanych producentów. To nie tylko gwarancja wysokiej jakości i długiego okresu działania, ale również pewność dostępności części. Oprócz tego popularni na naszym rynku producenci zapewniają profesjonalne przeglądy i serwis.

 

 

Komentarze

Bez komentarza w tej chwili!

Zostaw swój komentarz

Recaptcha
niedziela poniedziałek wtorek środa czwartek piątek sobota styczeń luty marzec kwiecień maj czerwiec lipiec sierpień wrzesień październik listopad grudzień

Nowa rejestracja konta

Posiadasz już konto?
Zaloguj się zamiast tego Lub Zresetuj hasło