Jakie agregaty uprawowe wykorzystuje się w gospodarstwach?

Jakie agregaty uprawowe wykorzystuje się w gospodarstwach?

Agregaty uprawowe niezbędne w gospodarstwie rolnym

Agregaty uprawowe to maszyny rolnicze, które przygotowują glebę po siew. Wykorzystywane są do rozdrabniania, spulchniania i wyrównywania roli. Prawidłowe użytkowanie agregatów uprawowych umożliwia przyspieszenie wzrostu roślin i zwiększenie wydajności produkcji. To urządzenia uniwersalne, które łączą w sobie funkcje kultywatorów, bron i glebogryzarek. W czasach współczesnych są niezbędnym wyposażeniem w każdym nowoczesnym gospodarstwie rolnym.

Jakie są rodzaje agregatów uprawowych?


Agregaty uprawowe klasyfikowane są w trzech podstawowych grupach. Pierwszą z nich są agregaty przedsiewne, które wykorzystywane są do pielęgnacji gleby po orce. Ich zadaniem jest przygotowanie gleby pod zasiew. Drugim rodzajem tych maszyn rolniczych są agregaty uprawowo-siewne, będące połączeniem agregatu przedsiewnego z siewnikiem. Maszyna zyskuje przez to bardziej uniwersalny charakter i umożliwia jednoczesne przygotowanie gleby pod zasiew oraz równomierny wysiew materiału siewnego. Niewątpliwą zaletą agregatów uprawowo-siewnych jest możliwość wykonania kilku czynności na jednym przejeździe roboczym. Agregaty uprawowo-siewne mogą być aktywne (elementy robocze pracują szybciej niż maszyna się przemieszcza) lub bierne (obie prędkości są takie same).

Ostatnim typem agregatów uprawowych jest agregat ścierniskowy, który przeznaczony jest do uprawy pożniwnej. Polega ona na podcięciu, odwróceniu i spulchnieniu zewnętrznej warstwy gleby, wymieszaniu jej z resztkami pożniwnymi, zagarnięciu bruzd i wyrównaniu powierzchni pola. Agregat ścierniskowy czasem wykorzystywany jest także jako mieszalnik nawozów z glebą. Agregaty uprawowe poza tym rozbijają zaskorupiałą warstwę gleby i usuwają chwasty nasienne.

 

Czy warto inwestować w agregaty uprawowe?


Agregaty uprawowe to maszyny wielozadaniowe, które pozwalają na wyraźne zwiększenie efektywności produkcji rolnej. Urządzenia te pozwalają na szybkie i dokładnie uprawianie dużych powierzchni, a ich wykorzystanie zmniejsza ryzyko zaburzenia stosunków wodno-powietrznych w glebie. Wykorzystanie agregatów uprawowych minimalizuje ryzyko związane z niekorzystnymi warunkami pogodowymi i zabezpiecza glebę przed nadmiernym zagęszczeniem uprawy. Należy pamiętać przy tym, że parametry maszyny muszą zostać dostosowane do wielkości gospodarstwa rolnego oraz mocy ciągnika. Dodatkowo, konieczne jest dostosowanie elementów roboczych agregatu do typu uprawianej gleby i rodzaju siewu.

Komentarze

Bez komentarza w tej chwili!

Zostaw swój komentarz

Recaptcha
niedziela poniedziałek wtorek środa czwartek piątek sobota styczeń luty marzec kwiecień maj czerwiec lipiec sierpień wrzesień październik listopad grudzień

Nowa rejestracja konta

Posiadasz już konto?
Zaloguj się zamiast tego Lub Zresetuj hasło