Jakie części do maszyn rolniczych?

Jakie części do maszyn rolniczych?

Maszyny rolnicze ulegają awariom podobnie jak inne pojazdy mechaniczne i wymagają cyklicznego podejmowania czynności konserwacyjnych. Konieczne jest przeprowadzanie regularnych przeglądów stanu technicznego, monitorowanie stopnia zużycia poszczególnych części oraz wymiana wyeksploatowanych elementów w razie potrzeby. Pamiętajmy, że troska o stan techniczny maszyny gwarantuje bezpieczeństwo jej użytkowania. Przy tej okazji często pojawia się pytanie – inwestować w części oryginalne czy tańsze zamienniki?

 

Nowe maszyny rolnicze tylko z oryginalnymi częściami


Oryginalne części do maszyn rolniczych to rozwiązanie rekomendowane w przypadku nowego sprzętu o dużej wartości. Takich maszyn z roku na rok przybywa w polskim sektorze rolniczym, ponieważ są zdecydowanie bardziej wydajne i bezpieczne. W przypadku nowego sprzętu nawet drobne usterki mogą okazać się bardzo kosztowne. Z tego względu lepiej zachować przezorność i nie inwestować w części, które nie są polecane przez producenta maszyny. Z pozoru niewielki błąd w tej kwestii może sporo kosztować. Oryginalne części do maszyn rolniczych są w pełni kompatybilne z komponentami użytymi przy fabrycznym montażu. Pamiętajmy także, że wszelkie naprawy najlepiej wykonywać w autoryzowanym serwisie, ponieważ w innym wypadku stracimy gwarancję i nie będziemy mieć pewności, czy usługa została wykonana z należytą starannością. 

Wiemy już, że części oryginalne to najrozsądniejsza opcja przy nowszych maszynach. To rozwiązanie warto również zastosować w odniesieniu do elementów roboczych maszyny, których niezawodność bezpośrednio warunkuje funkcjonalność sprzętu rolniczego.  Oryginalne części nie tylko przedłużają żywotność maszyny, ale także sprawiają, że nie traci ona na wartości. Oznacza to, że w przypadku planów sprzedania maszyny w przyszłości – również lepiej jest postawić na części oryginalne. Pamiętajmy, że nieoryginalne części trzeba zazwyczaj częściej wymieniać, więc oszczędność przy nich jest często tylko pozorna.

 

Używane części do maszyn rolniczych czy zamienniki?


Wbrew pozorom, rozwiązania budżetowe nie muszą być niekorzystne. Trzeba jednak wiedzieć, czego szukać i na jaką opcję warto się zdecydować. Przede wszystkim należy zdawać sobie sprawę, że nawet jeżeli najważniejsza jest ekonomia zakupu to przy wyborze nie można kierować się tylko ceną. Zdecydowanie lepiej jest zainwestować w dobrej klasy zamienne części do maszyn rolniczych niż elementy używane. W przypadku części używanych nigdy nie ma pewności, co do czasu ich użytkowania oraz rzeczywistej jakości. Natomiast zamienniki to oszczędna alternatywa dla oryginałów o porównywalnej jakości. Oczywiście trzeba mieć na uwadze, że będą się one zużywać szybciej niż oryginalne części, ale warto rozważyć tą opcję przy podzespołach, które nie są poddawane intensywnej eksploatacji. Zakup dobrego zamiennika najlepiej skonsultować z zaufanym mechanikiem. 

Najwyższą jakością wyróżniają się zamienniki z kategorii OEM Original Equipment Manufacturer produkowane na podstawie tych samych projektów oraz z użyciem identycznych materiałów, co części oryginalne – jedyną różnicą jest ich dystrybucja bez logo producenta. Wysokie jakościowo są także zamienniki z kategorii OEQ czyli Original Equipment Quality. Natomiast nie warto inwestować w zamienniki z kategorii Aftermarket, ponieważ nie posiadają one żadnych certyfikatów. Pamiętajmy jednak, że w przypadku stosowania zamienników możemy utracić gwarancję.

Bez względu na decyzję w sprawie rodzaju kupowanych części do maszyn rolniczych (oryginalne, zamienniki czy używane?) – należy decydować się tylko i wyłącznie na sprzęt, który posiada gwarancję. Sprawdzony sprzedawca będzie nie tylko oferował gwarancję na swoje usługi i produkty, ale także będzie honorował zwroty i wymiany oraz prowadził przejrzystą politykę prywatności.

Komentarze

Bez komentarza w tej chwili!

Zostaw swój komentarz

Recaptcha
niedziela poniedziałek wtorek środa czwartek piątek sobota styczeń luty marzec kwiecień maj czerwiec lipiec sierpień wrzesień październik listopad grudzień

Nowa rejestracja konta

Posiadasz już konto?
Zaloguj się zamiast tego Lub Zresetuj hasło