Jakie łożyska do maszyn rolniczych?

Jakie łożyska do maszyn rolniczych?

Wszystkie elementy występujące w maszynach rolniczych są narażone na intensywną eksploatację w trudnych warunkach. Dlatego też przy wymianie i naprawach warto korzystać wyłącznie ze sprawdzonych części wyróżniających się wysoką jakością. Zasada ta dotyczy między innymi łożysk do maszyn rolniczych, które zaprojektowane i wyprodukowane są z myślą o pracy w trudnych warunkach (zanieczyszczenia, wysokie temperatury, wysokie obroty itd.). Z tego wpisu dowiesz się, jakie łożyska występują w maszynach rolniczych.

Łożyska w maszynach rolniczych — rodzaje i funkcje

Podstawowym rodzajem łożysk występujących w maszynach rolniczych, w tym m.in. w kombajnach, są łożyska toczne. Są one szczególnie narażone na bardzo duże obciążenia i wysokie momenty obrotowe, dlatego przy ich wyborze warto zwracać uwagę na wysokiej jakości, sprawdzone komponenty, które zapewnią oczekiwaną niezawodność i długą żywotność. Ze względu na fakt, że najczęściej pracują w maszynach narażonych na różnego rodzaju zanieczyszczenia, muszą być odpowiednio zabezpieczone. Wszelkie ciała obce mogą prowadzić nie tylko do uszkodzenia wnętrza komponentu, ale i zmniejszenia trwałości i skuteczności środka smarnego.

Jednym z wariantów łożysk tocznych są łożyska baryłkowe, które wyróżniają się specyficzną budową bieżni. Do najważniejszych cech, jakimi muszą się wyróżniać, zaliczamy przede wszystkim dynamiczną obciążalność, wydajność oraz trwałość. Do grupy komponentów tocznych zaliczamy też łożysko wałeczkowe, występujące w kształcie walca.

Kolejnymi typami łożysk do maszyn rolniczych są łożyska kulkowe i stożkowe także stosowane są w maszynach rolniczych, głównie w ciągnikach. W pierwszym przypadku najczęściej zastosowanie znajdują modele poprzeczne, które dobrze radzą sobie w aplikacjach wymagających szczególnej zdolności do osiągania wysokich prędkości. Muszą być one przystosowane do działania w skrajnie wysokich temperaturach oraz cechować się odpornością na korozję.

Łożyska stożkowe wyposażone są w elementy toczne przypominające swoim kształtem stożek. Ich konstrukcja powinna być przystosowana do tego, aby przejmować bardzo duże obciążenia poprzeczne i jednokierunkowo wzdłużne.

 

Komentarze

Bez komentarza w tej chwili!

Zostaw swój komentarz

Recaptcha
niedziela poniedziałek wtorek środa czwartek piątek sobota styczeń luty marzec kwiecień maj czerwiec lipiec sierpień wrzesień październik listopad grudzień

Nowa rejestracja konta

Posiadasz już konto?
Zaloguj się zamiast tego Lub Zresetuj hasło