Jakie oleje dobierać do maszyn rolniczych?

Jakie oleje dobierać do maszyn rolniczych?

Nawet posiadacze niewielkiego gospodarstwa rolnego dysponują maszynami, które znacząco ułatwiają i usprawniają codzienną pracę. To z kolei pociąga za sobą konieczność dbałości o stan techniczny sprzętu. Jedną z podstawowych czynności z tego zakresu jest dobór i regularne stosowanie środków smarnych.

Jaki olej do maszyny rolniczej?

Dawniej wystarczyło stosowanie jednego oleju mineralnego. Współcześnie coraz częściej mamy do czynienia z zaawansowanymi konstrukcjami, więc należy w bardziej precyzyjny sposób dobierać środki smarne do konkretnego mechanizmu. Odpowiednio dobrane oleje do maszyn rolniczych bezpośrednio wpływają na niezawodność działania silnika, przekładni czy układu hydrauliki.

Oczywiście nadal najczęściej stosowane są oleje mineralne. Ich wybór podyktowany jest przede wszystkim względami ekonomicznymi. Kiedy jednak maszyny rolnicze poddane są znacznie bardziej intensywnej eksploatacji, np. muszą pracować w trudnych warunkach i poddawane są zarówno bardzo wysokim, jak i niskim temperaturom, konieczne jest zastosowanie olejów syntetycznych. To właśnie dzięki nim można zapewnić prawidłową pracę sprzętu w różnych warunkach, a także wydłużyć przebiegi między kolejnymi wymianami. Ich wadą jest wyższa cena, dlatego też rolnicy sięgają po nie najczęściej wówczas, gdy maszyna narażona jest na trudne warunki pracy.

W przypadku traktorów i innych maszyn z silnikami diesla należy stosować najwyższej jakości oleje i smary, ponieważ te urządzenia wykorzystywane są w najcięższych warunkach terenowych (niesprzyjająca pogoda, wysoki poziom zapylenia i wilgotności).

Jeden olej do wszystkiego - czy to możliwe?

Posiadacze maszyn rolniczych najchętniej stosowaliby jeden olej do wszystkiego, co jednak nie jest wskazane - szczególnie jeśli chcesz dbać o trwałość i osiągi silnika. Nie ma to również uzasadnienia ekonomicznego, gdyż dobrej jakości olej, dostosowany do konkretnych potrzeb podzespołów, przewidzianych przebiegów i warunków pracy, będzie wykorzystywany w minimalny stopniu, gwarantując dłuższe działanie.

Komentarze

Bez komentarza w tej chwili!

Zostaw swój komentarz

Recaptcha
niedziela poniedziałek wtorek środa czwartek piątek sobota styczeń luty marzec kwiecień maj czerwiec lipiec sierpień wrzesień październik listopad grudzień

Nowa rejestracja konta

Akceptuję Regulamin serwisu Supreo i wyrażam zgodę na przetwarzanie przez Euro Trade Company NIP: 7441789486 udostępnionych przeze mnie danych osobowych na warunkach opisanych w Polityce Prywatności. Oświadczam, że są mi znane cele przetwarzania danych osobowych oraz moje uprawnienia.

Zgody udzielone firmie Supreo (Euro Trade Company, NIP: 7441789486)   w zakresie wyżej wymienionej komunikacji marketingowej mogą być wycofane w dowolnym czasie, poprzez kontakt tel. +48 89 648 63 88  lub email  biuro@supreo.pl  bez wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem. Administratorem danych osobowych udostępnionych w formularzu jest Euro Trade Company, NIP: 7441789486, Karaś 44a, 14-200 Iława na warunkach opisanych w Polityce Prywatności.

Wyrażam zgodę na otrzymywanie od sklepu Supreo (Euro Trade Company, NIP: 7441789486) informacji handlowych, w tym cyklicznego newslettera za pomocą środków komunikacji elektronicznej, na podany w niniejszym formularzu adres poczty elektronicznej.

Posiadasz już konto?
Zaloguj się zamiast tego lub zresetuj hasło