Kultywacja gleby – po co i jak spulchnić ziemię?
Kultywacja gleby należy do podstawowych zabiegów rolniczych – i nie tylko. Również spulchnianie ziemi w ogrodzie jest potrzebne, jeśli chcemy, aby rośliny rozwijały się lepiej, były odżywione i zdrowe. Celem przeprowadzenia tego zabiegu jest zwiększenie w glebie ilości powietrza, wody oraz składników odżywczych. Na skutek kultywacji łatwiej pozostają one w ziemi, co bezpośrednio przekłada się na plony. Chcesz wiedzieć, jak spulchnić ziemię i z pomocą jakich maszyn przeprowadzić napowietrzanie gleby? Czytaj dalej i dowiedz się więcej o czynności, jaką jest kultywatorowanie gleby.
Kultywacja gleby – dlaczego jest ważna?
Gleba nie jest monolitem. To pełen ekosystem przypominający złożony organizm. Musi oddychać, pić i się odżywiać. Jest narażona na działanie szkodliwych czynników atmosferycznych oraz patogenów. Właściwie pielęgnowana gleba odwdzięcza nam się pełnią swoich możliwości, umożliwiając zdrowy, szybki rozrost roślin. A co się stanie, jeśli pozostawimy ziemię samą sobie? Również sobie poradzi, ale na pewno nie będzie już przyjaznym środowiskiem dla kiełkowania nasion czy przyjmowania się sadzonek.
Z czasem gleba staje się coraz bardziej ubita. Oznacza to, że uciekają z niej pęcherzyki powietrza. Taka gleba nie jest w stanie magazynować wody. Każdy deszcz wypłukuje znaczną jej warstwę, porywając również cenne składniki odżywcze. Korzenie roślin znajdujące się w takiej glebie mają znacznie utrudnione zadanie – dotarcie do pokładów wody czy soli mineralnych staje się niemal niemożliwe. Efekty widać gołym okiem – rośliny schną, marnieją, nie wydają owoców i nie przedstawiają wartości użytkowej (w przypadku warzyw) czy estetycznej (jeśli chodzi o kwiaty). Spulchnianie ziemi jest jedynym sposobem na uniknięcie takiego czarnego scenariusza. Do tego właśnie potrzebny jest zabieg znany jako kultywacja ziemi.
Czym jest kultywacja?
Kultywacja polega przede wszystkim na przekopaniu ziemi. Najpierw musimy skruszyć wierzchnią warstwę, aby dostać się do wnętrza. Następnie konieczne jest rozbicie grud i zbitych struktur uniemożliwiających przenikanie wody i składników odżywczych. Najczęściej rola zostaje odwrócona, dzięki czemu możliwe jest uzyskanie jej luźniejszej struktury. Przy okazji pozbywamy się z ziemi chwastów, które zapuściły w niej korzenie i skutecznie konkurowałyby z zasadzonymi przez nas roślinami o składniki niezbędne do przetrwania.
Spulchnienie gruntu oznacza, że drobinki ziemi są teraz ułożone luźniej i nie działają na nie tak duże siły. Dzięki temu woda (np. deszczówka albo ta dostarczana beczkowozem) nie spływa tylko po powierzchni gruntu, ale z łatwością wnika do wnętrza, przez wytworzone kultywatorowaniem pory. Dokładnie to samo dzieje się z nawozami, a także ze środkami ochrony roślin.
Dlaczego spulchnianie gleby jest takie ważne?
Sukces w rolnictwie zależy od bardzo wielu czynników. Aby rośliny rozwijały się prawidłowo, były zdrowe i umożliwiały zebranie dobrego plonu, muszą one od samego początku mieć zapewnione odpowiednie warunki. Skuteczność zbiorów, technika siania i staranna pielęgnacja upraw, wraz z ich nawadnianiem i ochroną przed szkodnikami, są oczywiście niezwykle istotne. Żaden z tych zabiegów nie przyniesie jednak oczekiwanego skutku, jeśli nie zaczniemy od kultywacji.
Spulchnianie gleby jest istotne nie tylko w rolnictwie, ale także w ogrodnictwie. Warto mieć na uwadze, że ewolucyjnie ziemia nie jest przystosowana do intensywnych upraw i regularnych zbiorów. W okolicach niedostępnych dla człowieka zachowuje ona swoją żyzność dzięki naturalnym procesom, zachodzącym nie w cyklach rocznych, ale wieloletnich. Jeżeli zatem chcemy skłonić glebę, aby poniekąd z nami współpracowała, musimy o nią zadbać m.in. poprzez kultywację oraz nawożenie.
Napowietrzanie gleby – jak to robić?
Już pierwsze pokolenia rolników dostrzegły zależność między intensywnością upraw i stanem gleby a plonem, jaki można zebrać z pola. Metodą prób i błędów wynalezione zostały metody kultywacji poprawiane i usprawniane przez całe tysiąclecia. Na początku skiby rozkruszano za pomocą wiązek gałęzi czy młodych drzewek z przyciętymi gałęziami. Obecnie mamy już do dyspozycji zaawansowane urządzenia mechaniczne.
Podstawową maszyną, która spulchnia glebę we współczesnych gospodarstwach rolnych oraz w ogródkach, jest kultywator. Ten rolniczy charakteryzuje się oczywiście bardziej złożoną budową, w związku z ilością pracy, jaką ma do wykonania. Mocne redlice zagłębiają się w glebę, rozkruszają grudy i przewracają je, zwiększając zdolności absorpcyjne i wchłanianie nawozów.
Comments
No comment at this time!
Leave your comment