W jaki sposób dostosować maszynę rolniczą do potrzeb?

W jaki sposób dostosować maszynę rolniczą do potrzeb?

Rolnictwo do bardzo ważna dziedzina, dzięki której do sklepów, a co za tym idzie także do naszych domów, trafiają najważniejsze produkty spożywcze. Aby jednak uprawianie ziemi było efektywne i pozwalało na wytworzenie dużej liczby plonów, konieczne jest stosowanie nowoczesnych technologii upraw i wykorzystywanie zaawansowanych maszyn rolniczych. Wiele osób zastanawia się jednak, w jaki sposób dostosować maszyny rolnicze do swoich aktualnych potrzeb? O czym warto pamiętać podejmując decyzję? Kwestię tę omawiamy w naszym artykule.

Dlaczego wybór odpowiednich maszyn rolniczych jest tak ważny?

Wybór odpowiednich maszyn rolniczych ma ogromne znaczenie, ponieważ tylko dobrze dopasowane rozwiązania umożliwiają sprawne i szybkie przeprowadzenie niezbędnych procesów. W przeciwnym razie praca staje się trudna i kosztowna. Niewskazane są bowiem żadne skrajności. Maszyny, które wyróżniają się zbyt małą mocą i okrojonymi możliwościami sprawiają, że działanie jest czasochłonne i mozolne. Z kolei maszyny o zbyt dużych możliwościach wiążą się z wysoką ceną zakupu i eksploatacji, przez co mogą stanowić wyzwanie dla małych i średnich gospodarstw.

Należy pamiętać, że koszty prowadzenia działalności rolniczej są pochodną ilości i wartości posiadanego sprzętu rolniczego oraz bieżących kosztów jego użytkowania. W przeliczeniu na jednostkę pracy (np. godzina, hektar, ton, sztuka) koszty utrzymania maszyn są mniejsze, jeśli w pełni i intensywnie wykorzystujemy ich potencjał. Aby zoptymalizować wydatki, konieczne jest więc dobranie właściwego sprzętu, dopasowanego do skali produkcji.

Co więcej, zakup odpowiednich maszyn rolniczych:

 • sprzyja organizacji działań,
 • usprawnia dotrzymywanie terminów,
 • pozwala na lepsze zagospodarowanie posiadanego terenu,
 • umożliwia większą dbałość o środowisko,
 • zwiększa bezpieczeństwo prac.

Co wziąć pod uwagę wybierając maszynę rolniczą?

Pierwszym czynnikiem, który należy wziąć pod uwagę przy wyborze maszyny rolniczej jest jej dopasowanie do skali prowadzonych prac. Posiadane konstrukcje powinny zapewnić możliwość realizacji planów i to przy zachowaniu szybkości, a także wydajności. Pozwoli to uniknąć tzw. przeinwestowania, które oznacza brak pełnego wykorzystywania potencjału posiadanego sprzętu, a zazwyczaj także wzrost kosztów produkcji i spadek opłacalności pracy.

Kolejnym elementem jest areał, a także rodzaj i zróżnicowanie prowadzonej produkcji. Oczywiście duże, działające od dłuższego czasu gospodarstwa mogą pozwolić sobie na sprzęt o większym stopniu nowoczesności. Z kolei mniejsze, dopiero rozpoczynające swoją działalność jednostki, powinny bazować na profesjonalnych, choć mniej zaawansowanych maszynach.

Inne czynniki, które należy wziąć pod uwagę wybierając maszyny rolnicze i dopasowując je do potrzeb to m.in.:

 • typ gleby,
 • ukształtowanie (rzeźba) terenu,
 • liczba działek wchodzących w skład gospodarstwa,
 • tzw. rozłóg, czyli odległość działek od siedliska,
 • stan dróg dojazdowych,
 • wielkość i kształt pól,
 • przeszkody terenowe.

Komentarze

Bez komentarza w tej chwili!

Zostaw swój komentarz

Recaptcha
niedziela poniedziałek wtorek środa czwartek piątek sobota styczeń luty marzec kwiecień maj czerwiec lipiec sierpień wrzesień październik listopad grudzień

Nowa rejestracja konta

Akceptuję Regulamin serwisu Supreo i wyrażam zgodę na przetwarzanie przez Euro Trade Company NIP: 7441789486 udostępnionych przeze mnie danych osobowych na warunkach opisanych w Polityce Prywatności. Oświadczam, że są mi znane cele przetwarzania danych osobowych oraz moje uprawnienia.

Zgody udzielone firmie Supreo (Euro Trade Company, NIP: 7441789486)   w zakresie wyżej wymienionej komunikacji marketingowej mogą być wycofane w dowolnym czasie, poprzez kontakt tel. +48 89 648 63 88  lub email  biuro@supreo.pl  bez wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem. Administratorem danych osobowych udostępnionych w formularzu jest Euro Trade Company, NIP: 7441789486, Karaś 44a, 14-200 Iława na warunkach opisanych w Polityce Prywatności.

Wyrażam zgodę na otrzymywanie od sklepu Supreo (Euro Trade Company, NIP: 7441789486) informacji handlowych, w tym cyklicznego newslettera za pomocą środków komunikacji elektronicznej, na podany w niniejszym formularzu adres poczty elektronicznej.

Posiadasz już konto?
Zaloguj się zamiast tego lub zresetuj hasło