C-360
Części do ciągników rolnych Ursus C-360
Ciągniki Ursusa cieszą się w Polsce zrozumiałą popularnością. To rodzima produkcja z kilkudziesięcioletnią tradycją, symbol modernizacji powojennej wsi i jeden z towarów eksportowych napawający dumą. Do tej pory w gospodarstwach nie są rzadkością egzemplarze z lat 70. czy 80., funkcjonujące bez większych zarzutów. W razie potrzeby zakup części do Ursusa C-360 nie jest trudny – mają je na stanie zarówno lepsze sklepy internetowe dla rolników, jak i niektóre sklepy stacjonarne. Na dodatek części C-360 nie kosztują dużo i nawet w razie poważniejszej awarii (a te zdarzają się rzadko), remont nie prowadzi do ruiny. Sprawdź, które pasujące do C-360 części warto mieć zawsze na stanie, żeby szybko zareagować na usterkę czy wymienić zużyty element.
Ursus C-360 – części do legendarnej „Sześćdziesiątki”
C-360 jest następcą kultowego C-330 i kolejnej wersji – C-355. Był produkowany od 1976 r. aż do połowy lat 90. Ogromna popularność modelu wśród użytkowników (nie tylko rolników, ale też leśników, a nawet budowlańców), wyrażana w komunikacji z firmą Ursus, zaowocowała wznowieniem produkcji w 2015 r., w odświeżonej wersji (tzw. druga generacja).
Ursus C-360 jest przystosowany do pracy z maszynami zawieszanymi i przyczepianymi. Świetnie radzi sobie również na ciężkich glebach (z założenia nie miał zastąpić Trzydziestki, ale uzupełnić ją w bardziej wymagających warunkach). Jest wygodniejszy dla kierowcy niż poprzednie modele, ma również większą moc i prędkość. Minusem jest natomiast spory hałas w kabinie.
Prosta budowa to kolejny plus – zwłaszcza dla tych użytkowników, którzy mają minimalne pojęcie o mechanice i nie muszą wzywać fachowca do drobnych napraw. Wymiana części do ciągnika C-360 przebiega gładko i sporo najpopularniejszych napraw można wykonać samodzielnie.
Ursus C-360 3P – części i specyfika
Sześćdziesiątka doczekała się również swojego wariantu w postaci ciągnika Ursus C-360 3P. Można uznać go za wersję premium – wyposażony był w mocniejszy silnik pobierający jednocześnie mniej paliwa, dopracowano komfort użytkownika i osób znajdujących się w pobliżu – C-360 3P pracuje ciszej i produkuje mniej spalin. Model produkowano od 1981 r. przez 12 lat a na jego podstawie powstała również kultowa koparko-odmularka Pelikan 2.
To właśnie Ursus C-360 3P należy do pojazdów najbardziej cenionych przez polskich rolników. Wymiana części Ursus C-360 3P również nie stanowi większego problemu, ponieważ mechanicznie ciągnik charakteryzuje się podobną prostotą, jak wersja podstawowa.
Samodzielna wymiana części do C-360 – na co się przygotować?
Każdy z nas obawia się awarii sprzętu, która unieruchomi go na dłuższy czas, krytycznie opóźniając niezbędne prace, a do tego znacznie nadwyręży budżet gospodarstwa. Jeśli jesteś posiadaczem Sześćdziesiątki, możesz odetchnąć z ulgą – ten stary, PRL-owski ciągnik charakteryzuje się naprawdę ogromną odpornością i żywotnością. Spośród części Ursus C-360, najczęściej będziesz więc musiał wymieniać drobiazgi: śruby, sworznie, nakrętki, podkładki, zawleczki, uszczelki, sprężyny, wkręty – a więc te elementy, które kosztują dosłownie grosze.
Warto również posiadać na stanie części do Ursus C-360 związane z elektryką, która w tym modelu lubi płatać figle – przełączniki, lampki kontrolne czy oprawki.
Skrzynia biegów i silnik – kup niezbędne części do ciągników Ursus C-360
Jak każdy model, także i Sześćdziesiątka posiada swoje słabsze strony – czyli te elementy czy układy, które psują się najczęściej. W tym przypadku jest to skrzynia biegów, osprzęt silnika (rzadko sam silnik) oraz TUZ. Zaopatrując się w potrzebne do Ursus C-360 części, warto więc mieć na uwadze te związane z naprawą tych właśnie obszarów.
Skrzynia biegów to zdecydowanie najsłabsze ogniwo konstrukcji Sześćdziesiątki. Część użytkowników skapitulowała po którejś z kolei walce z blokadą przełożeń czy pedału sprzęgła i zdecydowała się na wymianę całości – ale nie w każdym egzemplarzu problem był aż tak odczuwalny. Najczęściej wystarczy regularna wymiana zużywających się elementów: wałków i cięgieł blokady, łożysk czy elementów mechanizmu różnicowego. Rzadziej trzeba zainwestować w koło zębate zwolnicy albo wałek główny.
Ze strony silnika, problemy w Sześćdziesiątce może sprawiać również pompa wtryskowa – czasami nie obejdzie się bez wymiany. Nie zmienia to faktu, że większość napraw w obrębie silnika dotyczy sparciałych uszczelek i przewodów, które są nie tylko tanie, ale łatwe w wymianie.
Problemy z TUZ ograniczają się w zasadzie do dwóch elementów: cięgieł, które lubią się zerwać w najmniej odpowiednim momencie, oraz zwolnic – na skutek naturalnego zużycia, a często także w wyniku ignorowania pierwszych objawów – zacięć i wycieków.
Oryginalne części do Ursus C-360, zamienniki czy części do C-360 używane – co wybrać?
Im dłużej Sześćdziesiątki pracują na roli, w sadach czy w lasach, tym częściej możemy się spotkać z ofertami sprzedaży całego ciągnika Ursus C-360 na części, lub też poszczególnych, używanych elementów. To zdecydowanie zły pomysł – po kilkudziesięciu latach nie można liczyć na jakość takiego elementu – i to niezależnie od tego, czy ciągnik był eksploatowany, czy stał w garażu.
Niektórzy właściciele, w ramach oszczędności, wybierają również tanie zamienniki. Faktycznie, są one nieco tańsze, ale w ostatecznym rozrachunku, zakup może wyjść jednak drożej. Po pierwsze: szybciej się zużyją, a po drugie: mogą być źle dopasowane, co doprowadzi do nieprawidłowości działania całego układu, zwiększając ryzyko wystąpienia poważniejszych awarii. Zdecydowanie rekomendujemy zakup części oryginalnych i zamienników wysokiej jakości, za które ręczą renomowani producenci.
Części do ciągnika Ursus C-360 – gdzie je kupić?
Poszukując części do ciągników C-360 mamy dwie opcje: sklep stacjonarny albo internetowy. Kupując stacjonarnie, mamy element od razu w ręce i możemy niezwłocznie przystąpić do naprawy. Jednak nie wszystkie części są na stanie – po całym dniu jeżdżenia od sklepu do sklepu może się okazać, że zmarnowaliśmy czas a elementu i tak nie ma.
Dlatego też warto zaopatrywać się w sprawdzonym sklepie internetowym, dysponującym kompleksową ofertą oraz umożliwiającym szybką wysyłkę zamówionego towaru – nawet w 24 godziny.