Aktywne filtry

Części do kombajnu BIZON

Kombajny Bizon to klasyka polskiego rolnictwa. Produkowane przez Fabrykę Maszyn Żniwnych w Płocku od 1970 aż do 2012 r., czyli do momentu, gdy aktualny główny udziałowiec – firma New Holland, należąca do Fiat Group, zadecydowała o zakończeniu prac nad kultowymi Bizonami. Te wszechstronne kombajny wykorzystywane były do zbioru m.in. zbóż, słonecznika, kukurydzy i rzepaku, nie tylko w Polsce, ale też w licznych krajach Europy, a nawet w USA, w Brazylii, w Syrii, Iranie i Pakistanie. Ogromna wytrzymałość, możliwość licznych zastosowań oraz niezawodność sprawiają, że Bizony są powszechnie spotykane w polskich gospodarstwach.

Czy części do kombajnów Bizon są łatwo dostępne?

Popularność Bizonów również w dzisiejszych gospodarstwach sprawia, że zakup części do kombajnów FMŻ nie sprawia większych trudności. Zarówno drobne, jak i większe podzespoły są dostępne w hurtowniach, choć już nie zawsze w sklepach stacjonarnych i internetowych. To dlatego decydując się na współpracę z dostawcą, warto sprawdzić, czy zapewnia on wysokie stany magazynowe i krótki czas oczekiwania, kluczowe w trakcie prac polowych.

Jakie części do Bizona warto kupić na zapas?

Warto pamiętać, że Bizony to naprawdę porządne maszyny, które nie psują się co sezon i nie wymagają regularnych, dużych inwestycji. Ze względu na zdarzające się drobne awarie, na stanie zawsze warto mieć te części, które zużywają się najczęściej, a kosztują grosze. Aby nie musieć biec do sklepu przy wytropieniu niewielkiej usterki, zaopatrz się w łożyska i półłożyska, obejmy, cięgna i oprawy, a także nakrętki, piasty, przewody paliwa oraz czujniki.

Części do kombajnu Bizon – co trzeba wymienić po latach?

Lata intensywnej eksploatacji odbijają się oczywiście na stanie technicznym pojazdu, nawet tego najbardziej wytrzymałego. Również w przypadku Bizona trzeba więc liczyć się po pewnym czasie z koniecznością przeprowadzenia poważniejszego remontu. Potrzebne staną się m.in. części do hedera Bizon, rozrusznik czy pas jezdny. Standardowo podczas żniw, na skutek przegrzania i zapylenia, awarii ulegają najczęściej łożyska i pasy napędowe.

Bizon – części do najpopularniejszych modeli

Jako typowo polski produkt, Bizon jest nadal obecny w wielu gospodarstwach. Spośród kilkudziesięciu modeli, nie wszystkie są jednak znane rodzimym użytkownikom – spora część produkcji przeznaczona była od razu na eksport. Od pierwszego modelu Bizon Z040, wypuszczonego w 1970 r., aż do najnowszego, New Holland Bizon TC5040 (konstrukcja z 2006 r.), kolejne odsłony kombajnu cieszyły się sporym powodzeniem. Można przyjąć, że obecnie najczęściej są użytkowane Bizon Z056 (nazywany Super) oraz Bizon Z058 (nazywany Rekord).

Części Bizon Z056 (Super)

Model Z056 Super zjeżdżał z taśmy w latach 1976-1994. Wyposażony w 6 cylindrów silnik produkcji brytyjskiej firmy Leyland o pojemności 6,6 l umożliwiał uzyskanie mocy 100 KM. W połączeniu z hederem o szer. 4,2 m oznaczało to świetne parametry do prac w gospodarstwie poniżej 50 ha (albo jako jedna z maszyn na większym areale). Katalog części Bizon Z056, jakie warto posiadać, otwierają drobiazgi – czyli oprawka tulejki, gumowy przewód chłodnicy czy przycisk kosy. W kombajnie Bizon Z056 części są dość tanie i nawet poważny remont, jak wymiana sita żaluzjowego czy klepiska młocarni, nie wiąże się z ogromnymi wydatkami.

Części Bizon Z058 (Rekord)

Nowszym modelem był Rekord, czyli Bizon Z058. Ten bardzo popularny kombajn produkowany był przez 24 lata i doczekał się kilku liftingów. Najczęściej w gospodarstwach spotyka się egzemplarze o konstrukcji z 1980 r. (pierwszy rok produkcji modelu) oraz z 1984 r., różniący się niuansami. W obu wersjach pracuje silnik Leyland 6,6 l o mocy odpowiednio 125 KM i 120 KM. Identyczne są wymiary hedera (4,2 m), a także prędkość maksymalna (20 km/h). Również Rekord sprawdza się świetnie w małych gospodarstwach, zwłaszcza w niezbyt dobrych warunkach pogodowych i na polach o nieregularnym kształcie. Jeśli chodzi o najczęściej psujące się w Bizon Rekord części, to podobnie jak w przypadku Z056, jest to głównie drobnica. Stosunkowo często awariom ulega koło pasowe i przenośniki łańcuchowe, rzadziej bagnety.

Bizon na części – czy warto kupować używane elementy?

Części używane do Bizona Z056 czy Z058 to raczej kiepski pomysł. Wykorzystywane wcześniej elementy podlegały już obciążeniom, nawet jeśli tego nie widzimy. Najprawdopodobniej zepsują się znacznie szybciej niż nowe. Poza tym nowe części do Bizonów należą do najtańszych – nie warto ryzykować zakupu używki i konieczności przeprowadzenia wkrótce kolejnego remontu, co finalnie wyjdzie drożej.

Części Bizon – kupować stacjonarnie czy online?

Warto przekonać się do zakupu części maszyn rolniczych online. To oszczędność czasu i zachodu – nie trzeba objeżdżać wszystkich sklepów stacjonarnych w okolicy. Wybierz e-sklep rolniczy, który gwarantuje szybkie dostawy i posiada wysokie stany magazynowe, jak również oferuje sprowadzenie nietypowego elementu na zamówienie klienta bez dodatkowych opłat.

Nowa rejestracja konta

Akceptuję Regulamin serwisu blaut-rol.pl i wyrażam zgodę na przetwarzanie przez ARTYKUŁY ROLNE KRZYSZTOF BŁAUT (NIP: 5771733051) udostępnionych przeze mnie danych osobowych na warunkach opisanych w Polityce Prywatności. Oświadczam, że są mi znane cele przetwarzania danych osobowych oraz moje uprawnienia.

Zgody udzielone firmie BŁAUT-ROL (ARTYKUŁY ROLNE KRZYSZTOF BŁAUT NIP: 5771733051) w zakresie wyżej wymienionej komunikacji marketingowej mogą być wycofane w dowolnym czasie, poprzez kontakt tel.: +48 605 987 996 lub email biuro@blaut-rol.pl bez wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem. Administratorem danych osobowych udostępnionych w formularzu jest ARTYKUŁY ROLNE KRZYSZTOF BŁAUT (NIP: 5771733051, Radków 58, 29-135 Radków) na warunkach opisanych w Polityce Prywatności.

Wyrażam zgodę na otrzymywanie od sklepu BŁAUT-ROL (ARTYKUŁY ROLNE KRZYSZTOF BŁAUT NIP: 5771733051) informacji handlowych, w tym cyklicznego newslettera za pomocą środków komunikacji elektronicznej, na podany w niniejszym formularzu adres poczty elektronicznej.

Posiadasz już konto?
Zaloguj się zamiast tego lub zresetuj hasło